How many particle or molecules of Na_2CO_3Na2CO3 are produced when 10g of NaOHNaOH is used? 22.3 x 10^2422.3x1024 particles of NaOHNaOH are needed to produce how many liters of H_2OH2O? How many particles/molecules of NaOHNaOH are from 30 gram of NaOHNaOH?

2NaOH(s) + CO_2(g) -> Na_2CO_3(s) + H_2O(l)2NaOH(s)+CO2(g)Na2CO3(s)+H2O(l)

1 Answer
Aug 2, 2017

a) 7.5 xx 10^22 7.5×1022 molecules of Na_2CO_3Na2CO3 are produced
b)cannot be answered as stoichiometry deals with gases not liquids and water is liquid
c)There are 4.5xx 10^23 4.5×1023 molecules of NaOHNaOH in 30 g30g

Explanation:

2NaOH(s) + CO_2(g) -> Na_2CO_3(s) + H_2O(l)2NaOH(s)+CO2(g)Na2CO3(s)+H2O(l)

Molar mass of NaOH = 40 NaOH=40

2xx40 g2×40g of NaOHNaOH produces 6.02 xx 10^236.02×1023 molecules of Na_2CO_3Na2CO3
:. 10 g of NaOH produces (6.02xx10^23xx10)/(2xx40) molecules of Na_2CO_3
= 7.5 xx 10^22 molecules of Na_2CO_3

40g of NaOH contains 6xx10^23 molecules
:. 30g of NaOH contains (30xx6xx10^23)/40 molecules
=4.5xx10^23 molecules