How much power is needed to accelerate an object with a mass of 4 kg and a velocity of 8 m/s at a rate of 6 m/s^2?

1 Answer
Jun 3, 2018

The power is =192W

Explanation:

The mass of the object is m=4kg

The acceleration is a=6ms^-2

According to Newton's Second Law

F=ma=4*6=24N

The velocity is v=8ms^-1

The power is

P=Fv=24*8=192W