How would you estimate the number of gas molecules in one cubic meter of air in the classroom on an average day?

1 Answer
May 11, 2016

We would use the molar volume of an ideal gas at SLC as an approximation. There are are approx 41 moles of air, thus 41mol×NA = number of gas molecules

Explanation:

Given the molar volume, we know that 1 mole of an ideal gas occupies 24.5L at SLC, i.e. the molar volume is 24.5Lmol1.

Knowing that 1 m3 = 1000L we simply divide this quantity by the first:

Number of moles = 1000L24.5Lmol1 = 41moles

Each mole of gas contains NA gas molecules, whose behaviour is assumed to be ideal.

Thus, number of gas molecules 41mol×NA = 41mol×6.022×1023mol1 .