If 5 apples sell for $.95, what is the cost of 12 apples?

3 Answers
May 22, 2018

Answer:

#$2.28#

Explanation:

#"using "color(blue)"proportion"#

#5" apples "to$0.95#

#12" apples"to$0.95xx12/5=$2.28#

May 22, 2018

If 5 apples cost 0.95, then one apple will cost #0.95/5=0.19#

Now 12 apples will cost #12xx0.19=2.28#

May 22, 2018

Answer:

#$2.28#

Explanation:

Since #5# apples cost #$.95#, the cost of #1# apple is

#($0.95)/5 = $0.19#

Hence, the cost of #12# apples #= $0.19 * 12=$2.28#

Therefore, you can find the cost of any number of apples by multiplying the number of apples with the cost of each apple.