Dear friends, Please read our latest blog post for an important announcement about the website. ❤, The Socratic Team

If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost?

1 Answer
Write your answer here...
Start with a one sentence answer
Then teach the underlying concepts
Don't copy without citing sources
preview
?

Answer

Write a one sentence answer...

Answer:

Explanation

Explain in detail...

Explanation:

I want someone to double check my answer

Describe your changes (optional) 200

1
Jun 21, 2018

Answer:

#color(purple)("Cost of 1 pound of potatoes " = $0.66#

Explanation:

#"Cost of 10 lbs of potatoes " = $ 6.55#

#"Cost of 1 lb of potatoes " = (6.55 * 1) / 10 = 0.655 ~~ $0.66#

Was this helpful? Let the contributor know!
1500
Impact of this question
40 views around the world
You can reuse this answer
Creative Commons License