If a 2 kg object is constantly accelerated from 0m/s to 18 m/s over 5 s, how much power musy be applied at t= 4 ?

1 Answer
Feb 22, 2016

If the accerelation is constant then so must be the force, as force=mass times acceleration (F=m*a).

Explanation:

Acceleration:
a=(Deltav)/t=(18-0)/5=3.6m//s^2

Force:
F=m*a=2*3.6=7,2kg*m//s^2=7.2N