If a current of 4 A passing through a circuit generates 48 W of power, what is the resistance of the circuit?

2 Answers
Jan 3, 2016

3Omega

Explanation:

P=I^2R

Where P is power, I is current, and R is resistance.

Rearrange for R:

R=P/I^2

Substitute in values:

R=48/4^2

R=48/16

R=3Omega

Jan 3, 2016

Omega = 3 " ohm"

Explanation:

Power = "Voltage" * "Current"
"Resistance" = "Voltage"/"Current", so
"Voltage"= "Resistance" * "Current", and
Power = ("Resistance" * "Current") * "Current"
Power = "Resistance" * "Current"^2

In numbers:
48"W" = Omega * 4^2"A"
48/16 = Omega
Omega = 3 " ohm"