Ishi bought a canvas and 8 tubes of paint for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost?

1 Answer
Apr 11, 2018

Answer:

#$24.95 - $6.95 = $18#. Thus #8# tubes of paint cost #$18#.

#($18) / 8 = $2.25# for #1# tube of paint.

Explanation:

Once you remove the cost of the canvas from the total price, you're left with only the cost of the 8 tubes of paint.

This is represented by

#$24.95 - $6.95 = $18#

If #8# tubes of paint cost #$18#, then all we have to do is divide #18# by #8# to get the cost of each individual tube of paint.

Thus

#($18) / 8 = $2.25#

is the cost for one tube of paint.