The distance between A and B is 3400 m. Amy walks from A to B in 40 minutes and takes 5 minutes more to return to A. What is Amy's average speed in m/min for the whole journey from A to B and back to A again?

The distance between A and B is 3400 m. Amy walks from A to B in 40 minutes and takes 5 minutes more to return to A. What is Amy's average speed in m/min for the whole journey from A to B and back to A again?

1 Answer
Dec 29, 2017

8080m/min

Explanation:

Distance between A to B = 3400m3400m
Distance between B to A = 3400m3400m

Therefore, total distance from A to B and back to A = 3400+34003400+3400 = 6800m6800m

Time taken by Amy to cover the distance from A to B = 40 min
and, time taken by Amy to return back from B to A = 45 min (because she takes 5 more minutes in the return journey from B to A)

So, total time taken by Amy for the entire journey from A to B to A = 40+45 = 85min

Average speed = total distance/total time = (6800m)/(85min) = 80 m/min