The half-life for the radioactive decay of C-14 is 5730 years.How long will it take for 30% of the C-14 atoms in a sample of C-14 to decay?

1 Answer
Dec 17, 2017

The time is =2948.5y

Explanation:

The half life of C14 is

t12=5730y

The radioactive constant is

λ=ln2t12=ln25730=1.21104y1

Apply the equation

m(t)=m0eλt

m(t)m0=eλt

λt=ln(m(t)m0)

t=1λln(m(t)m0)

The time is

t=11.21104ln(0.7)=2948.5y