The position of an object moving along a line is given by p(t) = 3t - 2sin(( pi )/8t) + 2 . What is the speed of the object at t = 24 ?

1 Answer
Sep 3, 2016

v = 3.785 m/s

Explanation:

The first time derivative of a position of an object gives the velocity of the object
dot p(t) = v(t)
So, to get the velocity of the object we differentiate the position with respect to t
p(t)=3t-2sin(pi/8t)+2
dot p(t)=3-2*pi/8*cos(pi/8t)=v(t)
So speed at t=24 is
v(t)=3-pi/4cos(pi/8*24) ;or
v(t)=3-pi/4(-1) ;or
v(t)=3+pi/4=3.785 m/s
Hence the speed of the object at t=24 is 3.785 m/s