The top of a ladder slides down a vertical wall at a rate of 0.15 m/s. At the moment when the bottom of the ladder is 3 m from the wall, it slides away from the wall at a rate of 0.2 m/s. How long is the ladder?

1 Answer
Oct 15, 2016

5 m

Explanation:

The following assumes that (a) the ground is horizontal (i.e is perpendicular to the wall) and (b) the ladder is of constant length.

Variables
Let y be the height up the wall to the top of the ladder.

Let x be the distance between the bottom of the wall and the bottom of the ladder.

Let L be the length of the ladder. (Note that L is the constant we seek.)

Rates of Change

The ladder is sliding down the wall, so y is decreasing at 0.15 m/s.

dy/dt = -0.15 m/s

The bottom of the ladder is sliding away from the wall, so x is increasing at 0.2 m/s when x = 3 m.

dx/dt = 0.2 when x = 3

Equation relating the variables

x^2+y^2=L^2 " " (Here we are using perpendicularity.)

Note that if we knew both x and y at some instant, then we could find L

Differentiate to find an equation relating the rates of change.

2x dx/dt + 2y dy/dt = 0

We know dx/dx when x=3 and we know dy/dt, so we can find y when x = 3#

x dx/dt +y dy/dt = 0

(3)(0.2)+y(-0.15) = 0

0.6 = 0.15y

y = 0.6/0.15 = 60/15 = 4

When x=3 m, we find that y=4 m.

We also have x^2+y^2=L^2.

So, L=5 m.