Two marksmen fire at a target simultaneously. Jiri hits the target 70% of the time and Benita hits the target 80% of the time. How do you determine the probability that Jiri hits it but Benita misses?

1 Answer
Jul 5, 2016

Probability is 0.14.

Explanation:

Disclaimer: It's been a long time since I have done stats, I hopefully shook the rust off here but hopefully someone will give me a double check.

Probability of Benita missing = 1 - =1 Probability of Benita hitting.

P_(Bmiss) = 1 - 0.8 = 0.2PBmiss=10.8=0.2

P_(Jhit) = 0.7PJhit=0.7

We want the intersection of these events.

As these events are independent we use the multiplication rule:

P_(Bmiss) nnn P_(Jhit) = P_(Bmiss)*P_(Jhit) = 0.2*0.7 = 0.14PBmissPJhit=PBmissPJhit=0.20.7=0.14