Use the exponential decay model, A=Aoe^(kt), to solve this exercise. The half-life of polonium-210 is 140 days. How long will it take for a sample of this substance to decay to 20% of its original amount?

1 Answer
Mar 10, 2017

It will take 325.1days

Explanation:

We use

N(t)=N0eλt

λ is the radioactive decay constant

N(t)=0.2N0

t12 is the radioactive half life

t12=140d

λ=ln2t12

=ln2140=0.00495d1

0.2=e0.00495t

ln0.2=0.00495t

t=ln0.20.00495=325.1days