What is the angular momentum of a rod with a mass of 8kg and length of 6m that is spinning around its center at 19Hz?

1 Answer
May 9, 2017

The angular momentum is =2865.1kgm2s1

Explanation:

The angular momentum is L=Iω

where I is the moment of inertia

and ω is the angular velocity

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=112mL2

=112862=24kgm2

The angular velocity is

ω=192π

=(38π)rads1

The angular momentum is

L=2438π=2865.1kgm2s1