What is the angular momentum of a rod with a mass of 8 kg and length of 6 m that is spinning around its center at 1 6 Hz?

1 Answer
Mar 14, 2016

"Angular Momentum"=3072pi

Explanation:

"Angular Momentum"=I*omega
I:"moment of inertia"
omega:"angular velocity"
omega=2*pi*f" "omega=2*pi*16" "omega=32pi
I=1/3ml^2
"Moment of inertia for a rod spinning around its center"
I=1/3*8*6^2" "I=12*8=96
"Angular Momentum"=32*96pi
"Angular Momentum"=3072pi