What is the force, in terms of Coulomb's constant, between two electrical charges of 24 C and 9 C that are 2 m apart?

2 Answers

F=4.9086×10^-7N

Explanation:

Using Coulomb's law
F=(KQ_1Q_2)/d^2
Given
Q_1=24c
Q_2=9c
d=2m
Constant, K=9.09×10^-9Nm^2c^-2
Putting in values in the above eqn
F=[(9.09×10^-9(24×9))/2^2]N
=>[(9.09×10^-9(216))/4]N
=>[(1.96344e-6)/4]N
F=4.9086e-7N~~5×10^-7N

Apr 7, 2018

k*54 \ "C/m"^2

Explanation:

Coulomb's law states that,

F=k(q_1q_2)/r^2

  • q_1,q_2 are the charges of the two objects in coulombs

  • r is the distance between them in meters

And so, we got:

F=k*(24 \ "C"*9 \ "C")/(2 \ "m")^2

=k*(216 \ "C"^2)/(4 \ "m"^2)

=k*54 \ "C/m"^2