What is the force, in terms of Coulomb's constant, between two electrical charges of 16 C and -2 C that are 9 m apart?

1 Answer
May 1, 2018

=>F = 3.55 xx 10^9 " N"

or

=>F = 0.395 k " N"

Explanation:

Coulomb's Law states that the force between two charges q_1 and q_2 separated by distance r is:

=>F = k (|q_1||q_2|)/r^2

where k = 8.99 xx 10^9 ("N" * "m") / "C"^2

Hence,

F = (8.99 xx 10^9) (|16||-2|)/(9)^2

F = (8.99 xx 10^9)(0.39506)

=>F = 3.55 xx 10^9 " N"

If you do want this only in terms of the constant, then this problem is simpler.

=>F = 0.395 k