What is the force, in terms of Coulomb's constant, between two electrical charges of -45 C and -75 C that are 15 m apart?

1 Answer
Mar 11, 2016

F=135*10^9 N

Explanation:

"The Coulomb's law is given by formula :" F=k*(q_1*q_2)/d^2
q_1,q_2:" charges"
d:" distance between charges"
k=9*10^9" "(N*m^2)/C^2 " Coulomb's constant"
F=9*10^9((-45)*(-75))/15^2
F=135*10^9 N