What is the molarity of a salt solution made by dissolving 240mg of NaCl in 4ml of water? Assume final volume is the same as the volume of water.

2 Answers
Jun 17, 2017

"1 mol L"^(-1)1 mol L1

Explanation:

In order to find the molarity of the solution, you must determine the number of moles of solute present in exactly

"1 L" = 10^31 L=103 "mL"mL

of solution. Notice that you already know the number of milligrams of sodium chloride, the solute, present in "4 mL"4 mL of solution, so start by calculating the mass of solute present in 10^3103 "mL"mL of solution.

10^3 color(red)(cancel(color(black)("mL solution"))) * "240 mg NaCl"/(4color(red)(cancel(color(black)("mL solution")))) = 60 * 10^3 "mg"

Since

color(blue)("1 g" = 10^3color(white)(.)"mg"

you can say that 10^3 "mL" of solution contain

60 * color(blue)(10^3color(white)(.)"mg") = 60color(white)(.)color(blue)("g")

of sodium chloride. Now, to convert this to moles, use the molar mass of the compound

60 color(red)(cancel(color(black)("g"))) * "1 mole NaCl"/(58.44color(red)(cancel(color(black)("g")))) = "1.027 moles NaCl"

Since this represents the number of moles of sodium chloride present in 10^3 "mL" of solution, you can say that the molarity of the solution is equal to

color(darkgreen)(ul(color(black)("molarity = 1 mol L"^(-1)))

The answer must be rounded to one significant figure, the number of sig figs you have for the volume of the solution.

Jun 17, 2017

M="1 mol/L"

Explanation:

The molarity of a solution is the concentration of moles of solute per liter of solution, "mol/L". The mass of "NaCl" must be converted to grams and then moles. The volume of the solution must be converted to liters.

Convert "mg NaCl" to "g NaCl".

"1 g=1000 mg"

240color(red)cancel(color(black)("mg NaCl"))xx(1"g")/(1000color(red)cancel(color(black)("mg")))="0.24 g NaCl"

Determine moles of "NaCl".

Divide the mass of "NaCl" by its molar mass by multiplying by its inverse.

Molar mass "NaCl=58.44 g/mol"

0.24color(red)cancel(color(black)("g NaCl"))xx(1"mol NaCl")/(58.44color(red)cancel(color(black)("g NaCl")))="0.0041 mol NaCl"

Molarity of "NaCl".

Convert "4 mL" to liters.

"1 L=1000 mL"

4color(red)cancel(color(black)("mL"))xx(1"L")/(1000color(red)cancel(color(black)("mL")))="0.004 L"

Divide mol NaCl by volume of solution.

"M"=(0.0041"mol NaCl")/(0.004"L solution")="1 mol/L" rounded to one sig fig due to 4 mL