With the reaction, determine the masses of HSO3NH2 required to produce 0.135 g of N2(g) collected in a burette above water. How do you calculate the volume that this mass of N2(g) would occupy at 23.4°C and 7.10102 mmHg barometric pressure?

HSO3NH2(aq)+NaNO2(aq)NaHSO4(aq)+N2(g)+H2O(l)

1 Answer
Apr 9, 2017

Calculate the masses from the related molar amounts. Calculate the volume of N2 from the ideal gas laws.

Explanation:

The balanced equation shows that every mole of N2 requires one mole of HSO3NH2. 0.135g of N2 is (0.13528)=0.00482 moles of N2.

This requires (0.0048297)=0.468g of HSO3NH2 and (0.0048253)=0.42555g of NaNO2.

The volume of N2 produced is V=(nRTP)

P = 710/760 = 0.934atm, R = 0.0821 L-atm/K-mol, T = 296.6’K, n = 0.00482 moles, V = Liters

V=(0.004820.0821296.60.934) ; V=0.126L