Question #8aff5

1 Answer
Oct 1, 2014

There are 1.13 ×10²³ N atoms in 1.00 g of N₂H₄.

Step1. Calculate the moles of N₂H₄.

The molar mass of N₂H₄ is 32.05 g/mol (2×14 + 4×1 = 32).

Then 1.00 g N2H4×1 mol N2H432.05 g N2H4=0.031 20 mol N2H4 ( 3 significant figures + 1 guard digit)

Step 2. Calculate the number of molecules of N₂H₄

You know that 1 mol of molecules contains 6.022 × 10²³ molecules.

So 0.031 20 mol N2H4×6.022×1023molecules N2H41 mol N2H4 = 1.879 × 10²² molecules N₂H₄.

Step 3. Calculate the number of atoms

1 molecule of N₂H₄ contains 6 atoms (2 of N and 4 of H).

Then 1.879×1022molecules N2H4×6 atoms1 molecule N2H4 = 1.13 × 10²³ atoms.