Question #35e62

1 Answer

The most accurate answer is 1.8 MV!

Explanation:

The actual equation for Potential is, V=(1/4πε)(Q/r)
Where, ε=8.854×10^-12 C^2/Nm^2

π=3.14159

Q=20×10^-6 C
=20μ C

r=20/2 cm
=10 x 10^-2 m
= 0.1m

If you know at least how to operate a calculator, the calculator will give you 1797550.006 .
So the potential is 1.79 ×10^6 V
1.8 ×10^6 V
= 1.8 MV

I hope that helped!