A girl throws a rock horizontally, with a velocity of 10 m/ s, from a bridge. It falls 20 m to the water below. How far does the rock travel horizontally before striking the water?

1 Answer
Nov 7, 2015

20.2"m"

Explanation:

You use the vertical component of the motion to get the time of flight:

s=1/2"g"t^2

:.t=sqrt((2s)/(g))

t=sqrt((2xx20)/(9.8))

t=2.02"s"

Now we use the fact that the horizontal component of velocity is constant so:

s=vxxt

:.s=10xx2.02=20.2"m"