A compound that contains only nitrogen and oxygen is 30.4% N by mass; the molar mass of the compound is 92 g/mol. What is the empirical formula and the molecular formula of the compound?

1 Answer
Nov 9, 2015

Empirical formula is NO_2, and the molecular formula is N_2O_4, dinitrogen tetroxide.

Explanation:

In 100* g of this compounds there are 30.4* g N, and the balance O. We divide thru by the atomic masses in order to approach the empirical formula: (30.4*g)/(14.01*g*mol^-1) = 2.17*mol*N;

(69.6*g)/(16.0*g*mol^-1) = 4.35*mol*O.

After we divide thru by 2.17, we get an empirical formula of NO_2. And as I (and many others) have said before, the empirical formula "is the simplest whole number ratio defining constituent atoms"
"in a species."

Now the molecular formula is always a multiple of the empirical formula; i.e. MF = (EF)_n, or 92.4*g*mol^-1 = 2xx(14.01 + 2 xx 16.00)(g*mol^-1). So n = 2, and the molecular formula is N_2O_4, i.e. dinitrogen tetroxide. the dimer of NO_2 radical.