A pulley system with 75% efficiency is set up to lift a 21kg bag of nails. The bag is lifted to a height of 2.3m by a person pulling on the rope with a force of 91.5N. What is the distance the rope must be pulled in order to lift the bag of nails?

1 Answer
Nov 18, 2015

6.9"m"6.9m

Explanation:

Work done on the load = Work done by the effort.

Since work done = force x distance moved in direction of force we can write:

F_lxxD_l=F_exxD_eFl×Dl=Fe×De

:.( F_lD_l)/(F_eD_e)=1

This is when the system is 100% efficient. Since it is 75% efficient we can write:

(F_lD_l)/(F_eD_e)=0.75

The load F_l=21xx9.8=205.8"N"

We need to find D_e so we can write:

D_e= (F_lD_l)/(F_exx0.75)

:.D_e=(205.8xx2.3)/(91.5xx0.75)

D_e=6.9"m"