An astronaut with a mass of 80 kg is floating in space. If the astronaut throws a 5 kg object at a speed of 9 m/s, how much will his speed change by?

1 Answer
Dec 11, 2015

The astronaut moves 0.6 m/s in the direction opposite to that of the object he throws.

Explanation:

We will use the principle of the conservation of momentum. We know that the momentum of the Astronaut/object system will be the same before and after he throws the object. Let's assume he starts from rest.

Known:
m_A= 80 kg
m_O= 5 kg
v_{Ai} = 0
v_{Oi} = 0
v_{Of} = 9 m/s

Find:
v_{Af} = ?

Law of Conservation of momentum:
p_{Ai} + p_{Oi} = p_{Af}+ p_{Of}

Where p_{Ai} is the initial momentum of the Astronaut, p_{Af} is the final momentum of the Astronaut, p_{Oi} is the initial momentum of the object, p_{Of} is the final momentum of the object.

We also know:
p = mv

Where p is momentum, m is mass and v is velocity.

Plug into the top equation and solve for v_{Af}.

p_{Ai} + p_{Oi} = p_{Af}+ p_{Of}

m_A v_{Ai} + m_O v_{Oi} = m_A v_{Af}+ m_O v_{Of}

m_A v_{Ai} + m_O v_{Oi} - m_O v_{Of} = m_A v_{Af}

{m_A v_{Ai} + m_O v_{Oi} - m_O v_{Of}} / m_A= v_{Af}

Now, let's plug in some numbers:

v_{Af} = {80 kg * 0 + 5 kg * 0- 5 kg * 9 m/s} / {80 kg}

v_{Af} = {- 5 kg * 9 m/s} / {80 kg}

v_{Af} = - 0.5625 m/s

v_{Af} = - 0.6 m/s