An astronaut with a mass of 110 kg is floating in space. If the astronaut throws an object with a mass of 4 kg at a speed of 7/9 m/s, how much will his speed change by?

1 Answer
Dec 28, 2015

I found 0.03m/s in the opposite direction with respect to the object

Explanation:

You may use Conservation of Linear Momentum p=mv along the x direction where you get:

p_("before")=p_("after")

(110*0)+(4*0)=(110*v)+(4*7/9)
rearranging:

110v=-28/9
v=-28/(9*110)=-0.03m/s opposite to the object