Question #bd0ea

1 Answer
Jan 15, 2016

The volume of the bubble at the surface will be 600 mL.
Actually this would be the volume just under the surface, as the bubble would dissipate into the atmosphere at the surface.

Explanation:

Use the combined gas law, with the equation P1V1T1=P2V2T2. For gas laws, the temperature needs to be in Kelvins.

Given/Known
P1=2.4 atm
V1=250 mL
T1=15oC+273.15 K=285 K
P2=1.0 atm
T2=27oC+273.15 K=300 K

Unknown
V2

Solution
Rearrange the equation to isolate P2 and solve.

P1V1T1=P2V2T2

V2=P1V1T2T1P2

V2=2.4atm×250mL×300K285K×1.0atm=600 mL (rounded to one significant figure)