A balanced lever has two weights on it, the first with mass 6 kg and the second with mass 27 kg. If the first weight is 8 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum? Physics Work and Energy Simple Machines 1 Answer Alan P. Feb 5, 2016 16/9 = 1 7/9 m. Explanation: 6 " kgm" xx 8 " m" = 27 " kgm" xx ? ?= (6 cancel(" kgm")xx8 " m")/(27 cancel(" kgm")) = (2xx8 " m")/9 = 16/9 " m" Answer link Related questions What is a lever? What is a pulley? How do a wheel and axle work? Why are simple machines not 100% efficient? Why is a fork a wedge? Why is a knife a wedge? Why is a ladder an inclined plane? Why is a zipper a simple machine? Why were simple machines invented? Question #8e654 See all questions in Simple Machines Impact of this question 1318 views around the world You can reuse this answer Creative Commons License