A student walks and jogs to college each day. The student averages 5 km/h walking and 9 km/h jogging. The distance from home to college is 8 km, and the student makes the trip in 1 hour. How far does the student jog?

1 Answer
Feb 7, 2016

6.75 km

Explanation:

Let x be the duration spent jogging.

Since the total travel duration is 1 hour, 1x is the duration spent walking

d=st

The distance covered by jogging is

dj=9x

Meanwhile, the distance covered by walking is

dw=5(1x)

Since the total distance covered is 8 km, we have

9x+5(1x)=8

9x+55x=8

4x=3

x=34

We want the distance covered by jogging,

dj=9x

dj=9(34)

dj=274=634=6.75