A telephone company claims that directory assistance will give you the right number 95% of the time you make calls. If you make 10 calls, what would be the probability of getting the right number all 10 times?
1 Answer
Feb 12, 2016
Explanation:
Assuming that the probability associated with each of the
0.95^10 = 0.59873693923837890625 ~~ 0.60.9510=0.59873693923837890625≈0.6
Rather than calculate this exactly, you can use the binomial theorem to give an approximation:
0.95^10 = (1 - 0.05)^100.9510=(1−0.05)10
= ((10),(0))1 - ((10),(1))0.05 + ((10),(2))0.05^2 -...
~~1 - 10*0.05 + 45*0.0025
= 1 - 0.5 + 0.1125 = 0.6125 ~~ 0.6