A balanced lever has two weights on it, the first with mass 14 kg and the second with mass 9 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Feb 15, 2016

18/7 ~~2.57 m

Explanation:

This is an application of Archimedes' Law of th eLever, which states that when a lever is in balance the ratio of the masses must equal the ratio of the distances from the fulcrum.

If the two masses are m_1 and m_2 and the two distances are d_1 and d_2 then m_1:m_2 = d_1:d_2

:14 : 9 = 4 : d_2

14/9 = 4 / d_2

d_2 = (4*9)/14 =18/7 ~~2.57 m