Objects A and B are at the origin. If object A moves to (5, -1) and object B moves to (-7, 8) over 3 s, what is the relative velocity of object B from the perspective of object A? Assume that all units are denominated in meters.

1 Answer
Mar 9, 2016

This one seems tougher than it really is. The two objects start together at a separation of 0 m, and end at a separation of r=15 m, 3 s later. That means the relative velocity, v=(Delta d)/(Delta t)=15/3=5 ms^-1.

Explanation:

To find the distance between the final positions of the objects:

r=sqrt((x_2-x_1)^2+(y_2-y_1)^2)=sqrt((-7-5)^2+(8-(-1))^2)=sqrt(144+81)=15 m