If I start with 5 grams of C3H8, what is the theoretical yield of water in the equation C3H8+5O23CO2+4H2O?

1 Answer
Mar 11, 2016

8.18gm

Explanation:

the molar mass ofC3H8=3×12+8×1=44gmmol=1
molar mass of water=18gmmol1

As per the equation 44 gmC3H8 gives 4×18=72gm water
1gm C3H8 gives 4×18=7244gm water
5gm C3H8 gives 4×18=7244×58.18gm water