A balanced lever has two weights on it, one with mass 8 kg and one with mass 20 kg. If the first weight is 4 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Mar 13, 2016

x=1,6 m

Explanation:

enter image source here
F_1*AE=F_2*BE
8*cancel(9,81)*cancel(4)=cancel(20)*cancel(9,81)*x
8=5*x
x=8/5
x=1,6 m