An object with a mass of 30 g is dropped into 750 mL of water at 0^@C. If the object cools by 15 ^@C and the water warms by 80 ^@C, what is the specific heat of the material that the object is made of?

1 Answer
Mar 27, 2016

c_o=0,0075

Explanation:

"The heat energy given by a mass of 30 g:"
Q_1=m_o*c_o*Delta t_o
m_o:" mass of object"
c_o:"specific heat of object"
Delta t_o:"change of temperature of object"
Q_1=30.c_o*15
Q_1=450*c_o
"The heat energy taken by water:"
Q_2=m_w*c_w*Delta t_w
m_w:"mass of water"
c_w:"specific heat of water"
Delta t_w:"change of temperature of water"
m_w=d*V=1*750=750 g
Q_2=750*1*80
Q_2=60000" Cal"

Q_1=Q_2
450*c_o=60000
c_o=450/60000

c_o=0,0075