How many oxygen atoms in a mass of 132*g with respect to carbon dioxide?

2 Answers
Apr 17, 2016

There are 3 mol of CO_2 in such a mass. Thus there are 6xxN_A individual oxygen atoms.

Explanation:

What is N_A? It is simply "Avogadro's number", 6.022xx10^23*mol^-1.

If I have 6.022xx10^23 individual items of stuff, I have a mole of that stuff. 1 mol of CO_2 is equivalent to a mass 44.0*g; 12.01 g of C, and 32.0 g of O.

Apr 17, 2016

36.132 times 10^23 oxygen atoms

Explanation:

If we work out the relative formula mass of CO_2

Relative atomic mass, A_r of C= 12
Relative atomic mass, A_r of O=16, so....

M_r of CO_2 =44

The number of moles of a substance is given by :

"mass in grams" /(M_r)

So in this case:

132/44=3*"moles"

One mole contains 6.022times 10^23 molecules (Avogadro's number).

So 3 moles contains 18.066 times 10^23 molecules.

Each molecule contains 2 oxygen atoms, so there will be 36.132 times 10^23 oxygen atoms