A balanced lever has two weights on it, the first with mass 5 kg and the second with mass 8 kg. If the first weight is 12 m from the fulcrum, how far is the second weight from the fulcrum?

1 Answer
Apr 22, 2016

7.5 m

Explanation:

1st load M_1 = 5 kg
distance from fulcrum a = 12 m
2nd load M_2 = 8 kg
distance from fulcrum b = ?

We have,
M_1 x a = M_2 x b
now solve for b

solving b =7.5 m