A projectile is shot at an angle of pi/6 π6 and a velocity of 4 m/s4ms. How far away will the projectile land?

1 Answer
May 12, 2016

x_m=1.41" m"xm=1.41 m

Explanation:

x_m=(v_i^2*sin 2 alpha)/gxm=v2isin2αg

x_m=(4^2*sin (2*pi/6))/(9.81)xm=42sin(2π6)9.81

x_m=16*sin(pi/3)/(9.81)xm=16sin(π3)9.81

x_m=(16*0.866)/(9.81)xm=160.8669.81

x_m=1.41" m"xm=1.41 m