An astronaut with a mass of 75 kg75kg is floating in space. If the astronaut throws a 7 kg7kg object at a speed of 5/4 m/s54ms, how much will his speed change by?

1 Answer
May 13, 2016

vec v_a^'=-0.12" " m/s

Explanation:

"momentum before event:"
.............................................

vec P_a=m_a*vec v_a" momentum of astronaut"
vec P_a=75*0=0

vec P_o=m_o*vec v_o" momentum of object "
vec P_o=7*0=0

Sigma P_b=0+0=0" total momentum"

"momentum after event:"
...........................................

P_a^'=m_a*v_a^'
vec P_a^'=75*vec v_a^'

vec P_o^'=m_o*vec v_o^'
vec P_o^'=7*5/4=35/4" " kg*m/s

Sigma vec P_a=P_a^'+P_o^'
Sigma vec P_a=75*vec v_a^'+35/4

"in this event momentum is conserved"
...............................................................

Sigma vec P_b=Sigma vec P_a
0=75*vec v_a^'+35/4

75*vec v_a^'=-35/4

vec v_a^'=-35/300

vec v_a^'=-0.12" " m/s