Question #46f0c

1 Answer
May 22, 2016

4.69times10^14MeV and lamda=2.24times10^-34m

Explanation:

a quick search in the internet suggests that Federer's average first serve at Wimbledon was about 115 mph in 2016 which is about 51 m/s.

The mass of a tennis ball is about 58g (0.058kg).

So the kinetic energy would be KE=1/2mv^2=1/2*0.058*51^2=75J

An electron volt = 1.6 times 10^-19 J and a MeV = 1.6times 10^-13J

So in MeV, the energy would be 75/(1.6times10^-13)=4.69times10^14MeV

The de Boglie wavelength,lamda is given by lamda=h/(mv)
So lamda=(6.63times 10^-34)/(0.058*51)=2.24times10^-34m