If a current of 2 A passing through a circuit generates 13 W of power, what is the resistance of the circuit?
1 Answer
Jun 11, 2016
Current=2 amps.Power=13 watts
current square x Resistance=power
.
Explanation:
2 x 2 x R=13 so R=13 divided by 2 x2.=resistance=3.25 ohms.