Question #a32d8

1 Answer
Oct 1, 2016

You are to determine the number of molecules of NH_3 .

One molecule of NH_3 contains 3 atoms of Hydrogen.So to produce one mole of NH_3 we require 3/2molH_2 The following equation also supports that

N_2+3H_2->2NH_3

So 1 mole H_2 produces 2/3mol NH_3
Hydrogen taken =7.98xx10^-4g

=1.64xx10^-4gxx1/(2.016g/"mol")

where molar mass of Hydrogen =2.016g/"mol"

So no.of moles of NH_3 produced
=2/3xx1.64xx10^-4gxx1/(2.016g/"mol")

So no.of molecules of NH_3 produced

=2/3xx1.64xx10^-4gxx1/(2.016g/"mol")xx6.023xx10^23"molecule"/"mol"
~~3.27xx10^19molecules