Question #5bff8

1 Answer
Oct 25, 2016

We are to determine first the molar mass of blue vitrol,cupric sulphate pentahydrate-CuSO_"4".5H_2O using atomic mass of the constituent elements.

Atomic mass of

Cu->63.5" g/mol"

S->32" g/mol"

O->16" g/mol"

H->1" g/mol"

Molar mass of CuSO_"4".5H_2O

=63.5+32+4*16+5(2*1+16)=249.5" g/mol"

400mL or 0.4L 0.25M CuSO_"4".5H_2O solution contains 0.4xx0.25=0.1" mol" solute which will have mass
=0.1" mol"xx249.5 g/"mol"=24.95g solute.