A soft drink costs $1.65, and each refill for the drink costs 0.95. If you have $4.50, how many refills can you purchase?

1 Answer
Nov 11, 2016

There are 3 refills

Explanation:

color(purple)("The trick with algebra is to aske yourself: how would I do this with just numbers.")The trick with algebra is to aske yourself: how would I do this with just numbers.color(purple)("Then put in letters for the unknown values.")Then put in letters for the unknown values.

color(green)("initial cost + total refill cost = total cost")initial cost + total refill cost = total cost

color(purple)("Let the count of refills be "r)Let the count of refills be r
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

=> color(brown)($1.65+r$0.95=$4.50)$1.65+r$0.95=$4.50

Dropping the dollar sign and subtracting color(blue)(1.65)1.65 from both sides we have:

color(brown)(1.65color(blue)(-1.65)+r0.95=4.50color(blue)(-1.65))1.651.65+r0.95=4.501.65

0+r0.95= 2.850+r0.95=2.85

Divide both sides by 0.95

rxx0.95/0.95=2.85/0.95r×0.950.95=2.850.95

But 0.95/0.95=10.950.95=1 giving

r=2.85/0.95=3r=2.850.95=3

So there are 3 refills