In vector notation, work done is defined as:
W=vecF.vecSW=→F.→S
So by definition power is:
P=(vecF.vecS)/tP=→F.→St
we are given vecF→F and vecS→S. The dot product is:
=(4*3)+(7*2)+(-3*-5)=12+14+15=41 J=(4⋅3)+(7⋅2)+(−3⋅−5)=12+14+15=41J
So power = 41/4=10.25 Wpower=414=10.25W