What is the frequency of light given off by an electron that loses 4.05 x 10^-19 J of energy as it moves from the 2nd to the 1st energy level?

1 Answer
Dec 5, 2016

The frequency is =6.1*10^14 Hz

Explanation:

We use the equation

E=hnu

where

E=energy =4.05*10^(-19)

nu=frequency of light

h=Planck's constant =6.6*10^(-34)

nu=E/h=(4.05*10^(-19))/(6.6*10^(-34))=0.61*10^15 Hz

=6.1*10^14 Hz