Tyrone bought 15.3 gal of gasoline priced at g dollars per gallon, 2 qt of oil priced at q dollars per quart, and a wiper blade priced at $3.79. How do you write an expression that represents the total cost of these items?

1 Answer
Dec 30, 2016

P = 15.3g + 2q + 1(3.79)

Explanation:

The total price of a particular item is equal to the number of items multiplied by the price per unit.

15.3g

2q

1*3.79

The total price of all the items would be the sum of the total price per item

P = 15.3g + 2q + 1(3.79)