Radium-221 has a half-life of 30 seconds. How long will it take for 94% of a sample to decay?

1 Answer
Feb 13, 2017

t=121.749st=121.749s

Explanation:

Now, the equation for radiation of a radioactive substance is given by the equation
N=N_oe^{-lambdatN=Noeλt
where NN implies the weight of the original radioactive mass remaining, N_oNo being the original weight of the radioactive mass before the start of this experiment, lamdaλ being the degradation constant, and tt being time taken.

Now, apparently for the entire radioactive mass of Radium-221 taken to degrade such that only half of the original mass remains, 30 seconds pass by.
So, t=30st=30s, N=(1-1/2)N_o=N_o/2N=(112)No=No2, substituting them into the equation gives us
cancelN_o/2=cancelN_oe^{-30k}

Applying ln (log base e) to both sides of the equation, I get
-ln2=-30lambda
So that means lambda=ln2/30 (further simplifying can be a hassle, so I'll keep it like this)

So the equation in total is N=N_oe^{-ln2/30t}

Now, we're trying to find out how many seconds pass by until 94% of the total mass originally taken is degraded into something else. So, N=(1-94/100)N_o=6/100N_o
Substituting that into the equation leads us to
6/100cancelN_o=cancelN_oe^{-ln2/30t}
3/50=e^{-ln2/30t
Apply ln on both sides give us
ln(3/50)=-ln2/30t
You better get your calculator out here, it's turning out to be a tad windy.
-2.813=-0.693/30t

Now, the rest is up to you, solve this and save the human race from nuclear annihilation!